Ako odmena po vykonanej práci nám iste dobre padne dovolenka. Prinášame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým sa ani v dnešných, finančne náročných časoch, nemusíte vzdať dovolenky a môžete si znížiť výdavky za ňu na prijateľnú mieru.

1Plánujte vopred

Dôležité je plánovať. Spravidla platí, že čím skôr si zarezervujete ubytovanie, tým nižšiu cenu zaplatíte. Samozrejme je nesporným bonusom možnosť si vybrať izbu, keďže je pravdepodobné, že ešte nebudú všetky obsadené. Rezervácia od soboty do soboty sa vám bude hľadať jednoduchšie, ako desaťdňové termíny, keďže väčšina prenajímateľov ponúka ubytovanie na 7,14,21,…dní.

2Pozor na termín

Výrazne môžete ušetriť aj vhodným výberom termínu. Lacnejšie je ísť na letnú dovolenku mimo hlavnej sezóny, teda do júna, alebo od septembra. Bonusom týchto pobytov  sú, okrem lacnejšieho ubytovania, aj nepreplnené pláže. Dôvodom je väčšina dovolenkárov využíva hlavnú sezónu kvôli prázdninám detí a tie sú v júni a septembri obvykle v škole. Slnko je v týchto mesiacoch stále príjemné, teplé, ale nie je tak nebezpečné ako v najhorúcejších letných mesiacoch roka.

3Lokalita

Ďalším spôsobom ako ušetriť na dovolenke je vybrať si to správne miesto. Veľké, známe turistické centrá síce ponúkajú množstvo rôznych atrakcií a zábavy, ale  sú drahšie ako menej navštevované destinácie, menšie mestá.  Vhodne  zvoleným miestom pobytu môžete výrazne ušetriť váš dovolenkový rozpočet.

4Náklady na dopravu

Významnú časť nákladov na dovolenku tvorí cesta. Obvykle platí pravidlo, že čím skôr si kúpite letenku, tým je pre Vás lacnejšia. Ušetriť sa dá aj na batožine, čím ľahšia, tým lacnejšie Vás let vyjde. Ďalšou alternatívou je kúpa dovolenky u zahraničnej cestovnej kancelárie. V tomto prípade však musíte zobrať do úvahy náklady na cestu a poplatky na parkovanie spojené s dopravou na letisko, odkiaľ na dovolenku poletíte. Ak ste dobrodruh, môžete využiť tzv. Buy and Fly, kde priamo na letisku, podľa ponuky cestovnej kancelárie zistíte, kam vlastne poletíte.

Pri ceste vlastným autom si skontrolujte technický stav vozidla. Správne nahustenie pneumatík, primeraná rýchlosť, klimatizácia – to všetko sú činitele, ktoré ovplyvňujú spotrebu vozidla a tým pádom aj  spotrebu peňaženky.

5Pozor na nákupy

Priamo na mieste dovolenky sa tiež dá ušetriť a môžete si ju užívať bez prehnaných výdavkov. V mestách sa v lete koná množstvo zaujímavých akcií, festivalov, či koncertov, ktoré majú vstup voľný. Iste nájdete aj rôzne pamiatky, či múzeá sprístupnené bez poplatku. V mnohých reštauráciách je, najmä v poobedných hodinách, zavedená „Happy hour“, kedy sa dá najesť za výhodnejšie ceny. Popremýšľajte nad dovolenkovými suvenírmi pre rodinu a blízkych. Nebude pre nich lepšie, a pre vás lacnejšie, priniesť im krásnu mušľu vyplavenú morom, ako nevkusný, drahý, gýčový suvenír, ktorý nakoniec skončí aj tak niekde hlboko v skrini?

6Telefonovanie

Dôležité je, samozrejme, byť s blízkymi, v prípade potreby, v kontakte. I keď volania a SMS sú fajn, stále lacnejšie je využiť Skype alebo mail, keďže tieto sú zadarmo a väčšina ľudí vie v súčasnosti k tomuto účelu využiť aj telefón, čiže nie je nutné so sebou brať na dovolenku notebook.

7Hotovosť

Ďalším spôsobom ako ušetriť je namiesto hotovosti používať platobnú kartu, alebo výber z bankomatu. Tieto dva spôsoby pre vás znamenajú výhodnejší kurz a teda ďalšie šetrenie prostriedkov. Platby u obchodníka kartou sú úplne bez poplatku, čo šetrí ďalšie financie.

8Pre pokojný spánok

Veľmi dôležité je cestovné poistenie, aby sa v prípade nutnosti návštevy lekára, prípadne inej nepríjemnej a neočakávanej udalosti dovolenka nepredražila viac ako je únosné. Finančne výhodné býva rodinné poistenie k debetnej či platobnej karte.