Ako správne vybrať detskú autosedačku?

Kúpa detskej autosedačky je veľmi dôležitá a zodpovedná úloha. Používanie detskej sedačky v automobile, v ktorom prevážme deti je zo zákona povinné. Vhodná autosedačka chráni dieťa v prípade autonehody. Mali by sme ju vyberať predovšetkým s ohľadom na vek a hmotnosť dieťaťa, ktoré v nej bude sedieť počas jazdy.

Z hľadiska bezpečnosti dieťaťa rozhodne nie je rozumné kupovať príliš veľkú autosedačku s cieľom ušetriť, pretože dieťa nemusí udržať a táto kúpa sa môže nepekne vypomstiť.

Autosedačky sú rozdelené do skupín podľa hmotnosti dieťaťa.

Skupina 0 : od narodenia do 10 kg, čo je  približne do jedného roka veku dieťaťa

Skupina 0+: od narodenia do 13 kg, čo je približne do 18 mesiacov veku dieťaťa

Skupina I: od 9 kg do 18 kg, čo je približne od 1 do 4 rokov veku dieťaťa

Skupina II: od 15 kg do 25 kg, čo je od približne od 3 do 7 rokov veku dieťaťa

Skupina III: od 22kg do 36 kg, čo je približne od 6 do 12 rokov veku dieťaťa

 

Niektoré sedačky sú určené aj pre viac hmotnostných kategórií súčasne.

Skupina 0/1 je určená pre deti do 18 kg

Skupina I/II/III je určená pre deti od 9kg do 36 kg

Skupina II/III je určená pre deti od 15 do 36 kg

Dieťa v autosedačke obvykle trávi dosť času bez možnosti sa výrazne pohybovať, preto by sme mali dbať na zabezpečenie čo najväčšieho pohodlia dieťaťu. Overiť by sme si mali, že sedačka bola homologizovaná. Mali by sme venovať pozornosť čalúneniu sedačky, ale i tomu, aký výhľad bude mať dieťa z okna von.

Pre najmenšie deti sú najvhodnejšie sedačky umiestnené v protismere jazdy, pretože je to najbezpečnejšia poloha vzhľadom na ochranu krku, hlavy a chrbtice bábätka. Na to, aby dieťa mohlo ísť do autosedačky vyššej kategórie, malo by dokázať sedieť aspoň pol hodiny bez opory. Na druhej strane, deti ťažšie ako 36 kg a vyššie ako 150 cm už do autosedačky nepatria.

Pred kúpou autosedačky by sme si mali overiť, či prešla bezpečnostnými testami, či pasuje do nášho auta, ako náročná je inštalácia sedačky do auta a či sme schopní ju zvládnuť. V neposlednej rade je zrejme pri kúpe rozhodujúca aj cena. Všeobecne platí, že čím vyššia cena, tým vyššia kvalita, ale i sedačky, ktoré sa predávajú v hypermarketoch musia spĺňať normy a vzhľadom k cene aj tieto sedačky splnia účel toho, na čo sú určené. Sedačky z vyšších cenových kategórií bývajú vybavené napríklad kvalitnejším čalúnením – bavlneným, ktoré je pre pokožku dieťaťa vhodnejšie ako umelé materiály, ktoré nesajú pot a dieťa sa pri dlhšej ceste nemusí cítiť príjemne, keď je spotené.

Kúpa sedačky spôsobom „second hand“ sa veľmi neodporúča, pretože si nevieme overiť ako bola sedačka používaná, či je v poriadku, či nebola použitá v prípade dopravnej nehody, či nemá nejaké skryté chyby. V prvom rade treba brať do úvahy bezpečnosť detí, preto je lepšie si kúpiť novú autosedačku, ku ktorej by sme mali dostať aj návod na požitie.