Nízkonákladové letecké spoločnosti – na čo si dať pozor?

Aj napriek istým hrozbám či nebezpečenstvám, ktoré vyvolávajú medzi ľuďmi strach a obavy o vlastnú bezpečnosť, stáva sa letecká preprava čoraz viac populárnejšou už len z praktických dôvodov. Ešte donedávna som aj ja patrila do skupinky ľudí, ktorí mali predsudky a strach z lietania, lebo, čo ak…ale teraz to už vôbec neriešim, keď si objednávam dovolenku alebo poznávací zájazd letecky. Skôr si už kladiem otázku, akú leteckú spoločnosť si vybrať, pre aký typ letu sa rozhodnúť.

Ešte stále sú krajiny, ktoré nie sú pre našinca cenovo dostupné, ak samozrejme, nemáme na účte dostatok financií. Veľkú úlohu tu zohráva práve cena letenky. Ale aj tu existuje isté riešenie v podobe lowcost letov alebo inak povedané nízkonákladových letov. V súčasnosti je najväčším nízkonákladovým dopravcom v Európe spoločnosť Ryanair, ktorá bola založená v Írsku.

nizkonakladove-aerolinkyPrejdime však k podstate veci a položme si otázku: Na akom princípe fungujú nízkonákladové letecké spoločnosti? Aj v tomto prípade platí, že každá minca má dve strany, a preto možno hovoriť o plusoch ale aj mínusoch nízkonákladových letov. Najväčším plusom sa ukazuje práve nízka cena palubných lístkov v porovnaní s cenami leteniek klasických aeroliniek. Takúto letenku je však vhodné si zaobstarať v prípade, že let plánujete dopredu (Napr. my sme si už v apríli zakúpili letenku cez Ryanair do Paríža, v ktorom sme boli začiatkom júla. V apríli sme zaplatili cca 106 eur za letenku aj s poplatkami. Známa, ktorá s nami letela, si kúpila letenku o mesiac neskôr už za podstatne vyššiu sumu). Pretože, ak sa rozhodnete, že chcete letieť o pár dní, tak môžete za letenku zaplatiť i viac ako v prípade klasickej spoločnosti. Výrazne nízke ceny však neraz platia len pre určitý počet leteniek.

Ďalšou výhodou tejto letenky je aj to, že si ju môžete kúpiť v pohodlí domova cez internet priamo na internetovej stránke aeroliniek. A keď sa má zamestnaný cestovateľ rozhodnúť medzi kúpou lacnej letenky a cestou autobusom, tak určite sa prikloní k výberu prvej možnosti, aby ušetril deň- dva zo svojej dovolenky. Je určite veľký rozdiel cestovať dve hodiny lietadlom, ako „trmácať“ sa 15-17 hodín autobusom a prísť na dovolenku už unavený.

Je však potrebné uvedomiť si aj nevýhody – mínusy nízkonákladových letov a počítať s nimi pri výbere letenky. Tieto záporné stránky lacnej letenky môžeme zhrnúť do niekoľkých bodov:

  1. Nízkonákladové spoločnosti zvyčajne prepravia klientov na menej frekventované letisko, a tým sa zvýšia pre cestujúcich náklady na dopravu do danej oblasti.
  2. Lowcost letenky sú zvyčajne obmedzené len na lety v Európe a nie medzi kontinentmi.
  3. Obmedzená hmotnosť batožiny, väčšinou do 15-20 kg, ak prekročíte túto hmotnosť, spoločnosť si účtuje každý kilogram navyše, čo nie je lacná záležitosť.
  4. Občerstvenie /jedlo a pitie/ na palube lietadla nie je v cene letenky, treba si ho zaplatiť. Najlepšie je zbaliť si nejaké jedlo so sebou do príručnej batožiny, vyjde vás to určite lacnejšie.
  5. Akákoľvek zmena letenky je za vysoký poplatok, preto sa radšej oplatí kúpiť si novú, pri zrušení letenky spoločnosť peniaze nevracia späť.
  6. Treba počítať aj s meškaniami odletov, v niektorých prípadoch aj niekoľko hodín.

Treba ale zdôrazniť fakt, že nízkonákladové lety neznamenajú horší technický stav lietadiel, inak povedané, letenka nie je lacná preto, že lietadlo takejto spoločnosti nie je bezpečné. Je to mýtus, ktorý treba vyvrátiť, v zmysle: ak je niečo lacné, to ešte neznamená, že to nie je kvalitné. Platí to aj o lowcost letoch. Európske letecké spoločnosti disponujú mladým a kvalitným letovým parkom, ich úspory nejdú na úkor bezpečnosti. Náklady šetria v iných oblastiach, ktoré sme uviedli vyššie v niekoľkých hlavných bodoch.

V súčasnosti existuje viacero leteckých spoločností, ktoré ponúkajú nízkonákladové lety. Napr. už spomínaná spoločnosť Ryanair, z ďalších sú to easyJet, Wizzair, či AirBerlin. Určite je z čoho vyberať.

Ak sa rozhodnete cestovať po Európe, lowcost let je dobrou voľbou pre nenáročných cestovateľov. Horšie je to už s medzikontinentálnym cestovaním, lebo medzikontinentálne lety nie sú práve najlepším biznisom pre lowcost prepravcov z jednoduchého dôvodu: let je pomerne dlhý, cestujúcich treba zasýtiť a postarať sa im o zábavu, čo by určite ovplyvnilo cenu lowcost letenky.

letiskoKde kúpiť lacné letenky? Najlepším priateľom cestovateľov s obmedzeným rozpočtom sú internetové vyhľadávače či už leteniek alebo ubytovania. Slovenským cestovateľom je veľmi dobre známy vyhľadávač leteniek Pelikán. sk, ktorý funguje na slovenskom trhu od roku 2004. Ponúka svojim klientom vyhľadávanie dostupných letov z ponuky viac ako 800 leteckých spoločností. Vďaka dobrej prehľadnosti tohto vyhľadávača, sa užívateľ veľmi rýchlo dostane k hľadanej letenke a ušetrí si tak drahocenný čas. Vyhľadávač odvedie takmer celú prácu za vás. Napriek tomu, že vyhľadávač Pelikán. sk je kvalitným vyhľadávačom, je dobré porovnať ceny prostredníctvom viacerých vyhľadávačov a urobiť si istú predstavu a plán.

Mne osobne sa osvedčil Pelikán.sk vďaka svojej prehľadnosti a dobrej navigácii aj pre začiatočníka. Nič komplikované, žiadne odkazy, kliky, len ponuky na výber a o pár minút sa dopracujete k potrebným informáciám. Ak je človek už trochu v tom zbehlý, tak mu to zaberie cca 20 minút: vyhľadanie, výber, spresnenie, rezervácia, platba, tlač alebo uloženie letenky. A už len čakať na ten deň „D“, kedy príde.

Pokiaľ sa chcete čo najvýhodnejšie a v čo najkratšej dobe dostať na potrebné miesto, sú pre vás lowcost lety najlepšou voľbou. Ak si nepotrpíte na prehnaný luxus a let je pre vás iba prostriedkom pre uskutočnenie vašej cesty, tak sa určite oplatí využiť služby nízkonákladových spoločností.