Zopár tipov na šetrenie elektriny

Stáva sa vám, že každým rokom s veľkým očakávaním a ešte väčším strachom otvárate obálku od vášho poskytovateľa elektrickej energie v ktorej sa skrýva ročné zúčtovanie? Dúfate, že snáď aspoň tento rok to bude tak nejako akurát, ako sa ľudovo hovorí „šul nul“? Prinášame vám zopár rád, ktoré vám s úsporou elektrickej energie pomôžu.

zopar_tipov_na_setrenie_elektrinyPolovica úspechu je správne rozhodnutie ktorému poskytovateľovi sa upíšete. Na našom trhu je viacero spoločností, preto si dobre preštudujte ich podmienky a tiež aj pre vašu domácnosť vyberte vhodnú tarifu. Ak sme si už jedného z poskytovateľov vybrali, ich následné časté striedanie nám prinesie len zbytočné starosti – veď kto dnes dáva niečo skutočne zadarmo?

Nemenej dôležitý je aj nákup spotrebičov a následná starostlivosť o ne. Snažíme sa vyberať tie s najúspornejší triedou. Aj keď sú obstarávacie náklady vyššie, konečná úspora ich prevýši. Myslime aj na obmieňanie spotrebičov za novší, práve kvôli lepšej energetickej triede. Napríklad u chladničiek a práčok sa odborníkmi udáva doba 7 rokov.

Starostlivosť o spotrebiče, predĺži nielen ich životnosť, ale tiež zníži odber zo siete:

  • pravidelné odstraňovanie námrazy a ľadu v mrazničke
  • čistenie umývačky riadu
  • odstraňovanie usadenín vo varnej kanvici
  • čistenie práčky, či preventívne používanie práškov proti usadzovaniu vodného kameňa

Preberte vládu nad vypínačmi. Aj keď je to ohrané klišé, je pravdou, že úplne jednoduchými zásadami ušetríme veľa:

  • zbytočne nenechávame napr. mobilné nabíjačky v zásuvke, keď už ich nepotrebujeme
  • zaspávate pri televízii? A viete, že skoro každá má funkciu spánku? Nastavíte si čas, po ktorom sa automaticky sama vypne keď vy už snívate svoj sen
  • zbytočné svietenie je veľkým zlozvykom. Ak v miestnosti nie sme, prečo zbytočne nechávať rozsvietené? A o úsporných žiarovkách ste už určite počuli veľa.
  • varná kanvica je naozaj prepych, len čo sa rýchlosti ohrevu vody týka. Inak je to žrút číslo jedna. Ak sa bez nej však nezaobídeme, nemusíme čakať zbytočne dlho na to až sa sama vypne. Všimli ste si totiž niekedy, že aj 30 sekúnd voda vrie, než sa kanvica vypne automaticky?
  • spotrebiče používať s rozvahou. Sušička na bielizeň je výborná vec v zime, ale v lete vám bielizeň nič tak nenavonia a nevysuší ako čerstvý vánok
  • v chladničke rozmiestňujte veci rovnomerne, nenechávajme ju poloprázdnu či zbytočne pustené chladenie na maximum

A jedna stará rada na záver. Je dobré mať prehľad a všetko pod kontrolou. Preto každomesačné zapisovanie stavu elektromera nám dá jasnú vládu nad vecou a pripraví nás tak na nepríjemné vyúčtovanie 🙂