Ako vybrať úspornú chladničku, práčku či televízor?

Účelom energetických štítkov je možnosť rýchleho porovnania spotrebičov a odhad nákladov na prevádzku. Okrem spotrebovanej elektrickej energie či vody štítky udávajú aj ďalšie dôležité informácie, napríklad hlučnosť. Povinné označovanie domácich spotrebičov energetickými štítkami platí v európskej únii už od roku 2001.

energeticky_stitokNajdôležitejším údajom je energetická trieda. Používa sa škála od A++++ až po G.  Energetická trieda spotrebiča A ++++ označuje najúspornejší spotrebič, G najmenej úsporný. Rozsah stupnice je však daný typom výrobku, napríklad pre chladničky je to A+++ až D , pre televízory A+ až F. 

Na spotrebičoch je uvedená aj odhadovaná ročná spotreba elektriny v kWh (na starších štítkoch do roku 2010 sa uvádzala spotreba za jednotku prevádzky, napr . za 24h alebo za cyklus). Okrem odhadovanej ročnej spotreby uvádza vždy model, výrobcu spotrebiča a špecifické parametre pre daný typ. Napríklad pre chladničky sa uvádza objem chladiacej časti, objem mraziacej časti a hlučnosť, pre televízory  existencia sieťového vypínača, príkon v zapnutom stave a uhlopriečka v cm a v palcoch.

energeticke_triedy_spotrebicovPre predstavu koľko môžete ušetriť kúpou spotrebiča vo vyššej triede, chladničky a mrazničky v triede A + ušetria oproti klasickým A modelom 20 %, v triede A ++ 40 % a v triede A +++ dokonca 60 % elektrickej energie.

Práčky v triede A + sú úspornejšie oproti tým v triede A o 13 % , v triede A ++ o 24 % a v triede A +++ o 32 %. Umývačky s označením triedy A + ušetrí 11 % , A ++ 21 % a A +++ až 30 % energie.

Existujú databázy – “hitparády” spotrebičov podľa úspornosti prevádzky. Nám jazykovo najbližšiu českú verziu nájdete na adrese http://www.uspornespotrebice.cz/, databázy ďalších krajín nájdete na http://www.topten.eu/.