Kedy sa oplatí pôžička v banke a kedy v nebankovke?

Najrýchlejším a najpohodlnejším spôsobom, akým v dnešnej dobe možno riešiť potrebu získania finančných prostriedkov je využiť nebankové finančné inštitúcie.

Tento spôsob pôžičky využíva v poslednej dobe čoraz viac ľudí predovšetkým pre výhody, ktoré poskytuje. Hlavnými benefitmi, ktoré pri rozhodovaní zavážia sú jednoduchosť, rýchlosť, bezúčelovosť a spôsob vybavenia takejto pôžičky. Nebankové inštitúcie požičajú financie takmer každému občanovi, ktorý spĺňa podmienky stanovené tou ktorou inštitúciou. Každá „nebankovka“  má, samozrejme, svoje vlastné podmienky, ale v globále sa príliš nelíšia. Pri tomto druhu pôžičky sa spravidla nenahliada do úverového registra dlžníkov a teda požičať si môže aj občan, ktorý mešká so splátkami v banke. Tiež sa nevyžaduje potvrdenie o príjme, dokladovanie účelu. Zväčša stačí, aby záujemca o pôžičku mal vek medzi 18 až 65 rokov. O pôžičku tak môžu požiadať i ženy na materskej dovolenke, študenti, nezamestnaný či dôchodcovia.

Nespornou výhodou je rýchlosť vybavenia žiadanej sumy. Stačí vyplniť online formulár, prípadne poslať SMS a do niekoľkých hodín je pôžička obvykle schválená a odoslaná buď na účet alebo na adresu. Niektoré spoločnosti prvú pôžičku posielajú výhradne poštovou poukážkou na adresu, čo znamená, že k dispozícii ju bude mať žiadateľ až o niekoľko dní.

Rovnako, ako majú nebankové pôžičky výhody, majú aj svoje nevýhody. Určite k nim patria vyššia úroková sadzba ako je pri bankových pôžičkách. Obozretní by sme mali  byť aj pri poplatkoch, ktoré môžu byť skryté a dozvieme sa o nich neskôr. Keďže nebanková inštitúcia si neoveruje bonitu klienta, vystavuje sa tým riziku, že pôžičku klient nesplatí. Práve toto riziko si nebanková inštitúcia vyváži vyššou úrokovou sadzbou a výškou poplatkov, ktoré sú vyššie  ako v banke.

Je preto veľmi dôležité pre každého občana, aby sa dopredu oboznámil so všetkými podmienkami, za akými mu inštitúcia poskytne pôžičku. V prípade neschopnosti splácať sa veľmi rýchlo môže finančná situácia dlžníka výrazne zhoršiť. Preto si treba zvážiť, či a koľko si požičať. Je fakt, že niektoré spoločnosti umožnia predĺžiť si dobu splácania, ale poplatky sú tak vysoké, že určite je omnoho výhodnejšie splatiť požičanú sumu i úroky včas.

Okrem nebankových finančných inštitúcií je možné požičať si financie aj v banke. Výhody sú nesporne vo výške úrokovej sadzby a poplatkoch, ktoré sú nižšie ako v nebankových inštitúciách. Je to preto, že banka dôkladne skúma bonitu a finančnú disciplínu  každého klienta, ktorý požiada o poskytnutie pôžičky a teda pôžičky sú z ich pohľadu menej rizikové. Tieto výhody sú však tiež vyvážené istými, pre klienta menej výhodnými podmienkami, ktoré musí splniť.

Jednou z najdôležitejších podmienok je schopnosť zdokladovať príjem. Obvykle banka vyžaduje k nahliadnutiu posledné tri výplatné pásky, prípadne výpisy z účtu. Klient musí byť zamestnaný na dobu neurčitú, nesmie byť PN, ani na materskej dovolenke. Banka tiež nahliada do úverového registra dlžníkov, kde sa záznamy uchovávajú ešte dva roky po úplnom splatení úveru. Keď sa objaví zápis v tomto registri, banka obvykle neposkytne žiadateľovi pôžičku. Z pohľadu klienta môže byť nevýhodou oproti nebankovej pôžičke časová náročnosť skompletizovania bankou požadovaných dokumentov v prípade, že klientovi nechodí príjem na účet v rovnakej banke, v akej žiada o pôžičku.

Rovnako aj pri bankových pôžičkách platí, že si treba dobre prečítať zmluvu o pôžičke. Netreba pozerať iba na výšku úrokovej sadzby, ale zamerať sa na splátku komplexne, teda  so všetkými poplatkami. Je lepšie porovnávať ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN), Práve údaj o RPMN hovorí o celkovom preplatení pôžičky a banka má za povinnosť ju uvádzať. Aj pri pôžičkách poskytnutých bankou platí, že skôr ako ju podpíšeme, mali by sme si ujasniť všetko, čomu nerozumieme a najmä dobre si zvážiť možnosti splácania. Predídeme tým zbytočným a nie príjemným problémom.