Postihla vás finančná pohroma? Poradíme ako sa s ňou popasovať

Strata zamestnania, choroba, nečakané výdavky, alebo napríklad nemilé okradnutie či dokonca prepadnutie? Môže sa to stať každému z nás, a ak nemáme rezervy, riešiť prečo ich nemáme, je už neskoro. S riešením akútnej finančnej situácie vám pomôžu nasledujúce riadky.

ilustračné foto: freedigitalphotos.net
ilustračné foto: freedigitalphotos.net

Pôžičky až na poslednom mieste

Väčšinu z nás by ako prvý variant napadlo požičať si. Peňažné aj nepeňažné ústavy sa o náš záujem doslova bijú a tak sa zdá byť táto cesta ako najjednoduchšie. Lenže je to len a len začarovaný kruh. Požičiame si jeden mesiac, ale vieme určite, ako sa daná situácia bude vyvíjať? Či naozaj už budúci mesiac budeme mať prácu? Túto variantu si ponechajme ako naozaj tú poslednú.

Zase tie zloženky

Tie sa skrátka zaplatiť musí, o tom nie je pochýb. Avšak niektoré položky môžeme výrazne zredukovať. Preštudujte si dôkladne napríklad zmluvu o pripojení káblovej televízie či internetu. Možno existuje možnosť, znížiť si platbu obmedzením počtu televíznych kanálov či rýchlosti internetu. A hneď máte pár potrebných eur.

Mobil je dôležitá súčasť súčasného života, avšak u niektorých mobilných operátorov môžeme raz mesačne tarifu zadarmo zmeniť. Informujte sa o tejto možnosti na zákazníckej linke a môžete tak ušetriť ďalšie peniažky – voľbou menšieho paušálu. Potom je len potreba „držať sa pri telefonovaní skrátka“.

Oblečenie

Šaty robia človeka. A nahí chodiť nemôžeme, to je isté. Lenže kde nakúpiť pred blížiacou sa zimou, keď peňaženka zíva prázdnotou? Skúste rôzne bazáre, najlepšie tie, ktoré prichádzajú do miest. Oblečenie sa tu dá kúpiť už aj za euro, a naozaj nájdete kúsky, nad ktorými oči prechádza. Dokonca skúsené oko pozná, že sa často jedná o úplne nové kúsky. A navyše máte takmer istotu, že budete jediným majiteľom. Možno si tento spôsob nákupov zamilujete a budete tu nakupovať, aj keď sa vaša finančná situácia zlepší.

Ak ste na tom naozaj veľmi zle, môžete navštíviť aj charitu, kde rozdávajú oblečenie potrebným zadarmo, alebo sa popýtajte na mestskom úrade. Tu vám podajú bližšie informácie o tom, kde je možné oblečenie získať. Navyše vám môžu pomôcť s vašou finančnou situáciou, formou bezúročnej pôžičky, či vám dajú príspevok práve na oblečenie, aspoň pre deti.

Potraviny a nákupy

Jesť sa musí. Bohužiaľ v tomto období budeme musieť obmedziť svoje chute a nakupovať prakticky a ekonomicky len to, čo naozaj potrebujeme. V dnešnej dobe nie je problém nakúpiť naozaj lacno, hlavne výrobky jednotlivých obchodné reťazcov sú naozaj za priaznivé ceny. Aj kvalita je hocikedy porovnateľná s výrobkami z reklám. Často v obchodoch nájdeme tovaru s blížiacou sa dobou trvanlivosti, ktoré môžeme kúpiť aj so 75% zľavou.

Toaletný papier vyberieme ten „komunistický“, veď bol naším priateľom aj skôr a nesťažovali sme si. A sprchový gél vymeníme tiež za klasické mydlo. Šampón brezový alebo žihľavový – uvidíte, akú po ňom budete mať hrivu.

Preskúmajte skrine, pivnica aj pôdu

Vydajte sa za dobrodružstvom hľadania pokladu vo vašich bytoch, domoch, garážach. Nemáte niečo, čo sa vám už roky len tak povaľuje bez povšimnutia? Oblečenie, hračky po deťoch, nevyužitú elektroniku? Skúste ich predať na bazároch, ktorých je internet plný. Každé euro dobré.

Chopte sa aktivity

Preskúmajte noviny, časopisy, obvolajte pár známych a „presurfujte“ internet. Hľadajte brigádu, či príležitostnú výpomoc, ktorá by vám pomohla vyriešiť vaše ťažkosti. A nezabudnite veriť, že všetko sa zase v lepšej obráti. Všetky tie výdobytky doby vám potom prídu tak nejako vzácnejšie.