Prečo je v súvislosti s vašimi peniazmi dobré poznať magické číslo 72?

Stretli ste sa už niekedy s tvrdením finančného poradcu, že pri úrokoch X% sa vám za Y rokov zdvojnásobia vaše prostriedky?

Ak si chcete overiť či je to pravda, môžete začať googliť finančné kalkulačky, alebo použiť magické číslo 72.

Je to skutočne jednoduché. Stačí rýchy výpočet – číslo 72 vydelíte úrokovou sadzbou. Napríklad, ak je úroková sadzba 9%, podeľte číslo 72 o 9 a odpoveď je osem. To je počet, koľko rokov budete potrebovať na zdvojnásobenie svojich peňazí, ak ich investujete v úrokovej sadzbe 9%.

Toto pravidlo funguje aj v opačnom poradí. Povedzme, že poznáte počet rokov, v ktorých chcete zdvojnásobiť svoje peniaze, a chcete vedieť, akú minimálnu úrokovú sadzbu potrebujete na dosiahnutie tohto cieľa. Takže povedzme, že dnes máte 10 000 EUR. Viete, že za 5 rokov bude potrebné financovať vysokoškolské vzdelanie vášho syna za 20 000 EUR. Len vydeľte číslo 72 číslom 5 a odpoveď je 14,41%. Z toho vyplýva, že budete musieť investovať svoje peniaze do nástroja, v ktorom získate minimálne 14,4% úrokovú mieru, ak chcete zdvojnásobiť finančné prostriedky za päť rokov.

Toto pravidlo vám tiež pomôže pochopiť jednu čI dve veci o inflácii. Umožňuje vám vypočítať čas, ktorý bude potrebný na to aby inflácia znížila skutočnú hodnotu peňazí na polovicu. Takže povedzme, že priemerná inflácia je 7%. Keď vydelíte 72:7, výsledok je číslo  10,28. Takže ak máte v dnešnej dobe 1000, bolo by potrebné trvať približne 10,28 roka, kým sa hodnota peňazí zníži o polovicu.

Majte na pamäti, že toto je pravidlo a môže byť použité na získanie hrubých výsledkov pri výpočtoch súvisiacich s peniazmi. Teraz, keď viete trochu viac o čísle 72 a jeho „mágii“, môžete si veľmi rýchlo overiť tvrdenia finančného poradcu. Alebo s touto informáciou zapôsobiť na priateľov.

zdroj: https://www.firstpost.com/investing/why-72-is-a-magic-number-for-your-money-417931.html