Tipy ako ušetriť peniaze pre prípad núdze

Určite je múdre uložiť si určitú čiastku bokom pre prípad núdze. Takýto záchranný vankúš je rozumnejšou alternatívou k spotrebnému úveru. Nečakané výdavky ako pokazená práčka, chladnička, oprava auta a podobne sa z času na čas prihodia každému z nás. Mnohí si odkladajú takéto peniaze na sporiacom účte. Avšak sporiaci účet nemusí byť vhodné riešenie najmä preto, lebo prístup k tým to prostriedkom je taký lákavý, taký jednoduchý a skôr ako sa nazdáme prostriedky minieme na iné účely. Navyše úrokové sadzby sa sporiacich účtoch sa blížia k nule, takže tieto účty pomaly strácajú svoj pôvodný zmysel.

Predplatené (darčekové) platobné karty sú dobrým spôsobom, ako neminúť ušetrené peniaze ak kartu uložíte na nie ľahko prístupné miesto. Ak budete potrebovať finančné prostriedky v prípade núdze, budú na karte pripravené.

Ďalším spôsobom ako skryť peniaze tak, že nebudete môcť impulzívne minúť je vložiť ich ako termínovaný vklad. Znamená to, že keď budete potrebovať peniaze, budete musieť takýto vklad zrušiť a navyše zrejme prídete o pár eur za úrok. To nemusí byť problém v prípade núdze, malo by vás to však odradiť od impulzívneho nakupovania.

Možno vám pripadá vytvorenie takéhoto fondu ako nemožné. Je pravda, že budete musieť ukladať mesačne malú čiastku bokom na mimoriadne udalosti. Z každého príjmu by ste si mali odložiť malú časť. Niektorí si odkladajú 10%, iní viac či menej. Koľko si odložíte sa rozhodnete podľa svojich možností, ale určite to urobte ako prvú vec. Až potom zaplaťte všetky ostatné účty. Ak to urobíte naopak – zaplatíte účty, kúpite čo treba a budete si chcieť odložiť čo zostalo verte mi, nebude to fungovať.

Aj malá čiastka bokom je lepšia ako nič. Vybudovať núdzový fond vám možno bude trvať mesiace ale verte mi, určite sa vám to oplatí. Až si zvyknete na pravidelné sporenie možno zistíte že si môžete dovoliť odkladať viac.a vytvoríte si dôležitý návyk – na veci bežnej spotreby si našetríte a nebudete platiť zbytočné úroky za spotrebný úver.